Maison

Aká je realita života so závislými ľuďmi?

Ahoj, volám sa Majka. Keď som mala 7 rokov zomrel najdôležitejší človek v mojom živote, môj starý otec. Bol jediný, komu som vďačila za aké také šťastné spomienky. Pamätám si všetky tie chvíle s ním, ale aj priebeh jeho choroby a jeho smrť.

Odvtedy môj život išiel z kopca. Môj ujo, ktorý s nami žil v spoločnej domácnosti je alkoholik a volá sa Peter. Vždy keď prišiel domov opitý, museli sme s mamou utiecť. Keď sme to nestihli tak nám nadával a potom nás zbil. Často sme museli spať u susedov alebo u niekoho z rodiny. Po úteku sme sa domov vracali vždy len v sprievode polície. Život s alkoholikom je bolestivý.

Uhádnete ako zomrel? Áno, upil sa k smrti

Pokoj sme mali jedine vtedy, keď Peter išiel do väzenia. Môj otec sa rovnako volal Peter a tiež bol alkoholik. Nepoznala som ho a nebola mu ani na pohrebe. Zriekol sa ma ešte skôr, ako som prišla na svet. Uhádnete ako zomrel? Áno, upil sa k smrti. Mnohokrát som sa cítila ako pozorovateľ, toho, čo závislosť s ľudmi dokáže narobiť. Paradox je, že aj napriek tomu všetkému som sa aj ja dostala do kontaktu s návykovými látkami. Konktrétne marihuana a alkohol.

.. kričal na mňa, že mám stáť, že si chce len trochu užiť!

Boli sme veľká partia, väčšine ľudí sa kvôli alkoholu a drogám rozpadol život. Moja dobrá priateľka pre tvrdé drogy skončila v nápravno – výchovnom zariadení, spomeniem ešte kamaráta, ktorý u nás predával a aj sám bral. Raz keď som sa vracala domov z pošty, tak ma začal naháňať po parku. Vykrikoval po mne, že mám stáť, že mi neublíži a chce si len trochu užiť! Našťastie som bola rýchlejšia a ušla mu. Na druhý deň som stretla jeho matku, mala monokel a on si na nič z toho dňa nepamätal. Neskôr sa z drog skúšal dostať, ale musel už ostať žiť na silných liekoch a takmer nevychádza z domu.

Zistila som, že je narkoman a gambler ..

Môj otec Peter bol alkoholik, ktorý sa upil k smrti. Môj ujo Peter bol tiran, po ktorom ostala spúšť nie len v našom dome ale aj v mojom živote. Po skončení strednej školy som išla pracovať do iného mesta, kde som spoznala svojho priateľa – tretieho Petra. Po istom čase spoločného spolužitia, som zistila že je narkoman a gambler. Zažila som si s ním veľmi ťažké chvíle. Nechcel prestať ani napriek tomu, že po návykových látkach mal silné depresie a často si chcel vziať život. Čím dlhšie sme boli spolu, tým viac sme si uvedomovali, že toto nie je cesta. Po asi dvoch rokoch prestal aktívne brať drogy, no alkoholu sa sám zbaviť nedokázal.

V tom čase sme spoznali ľudí z kresťanskej organizácie New Beginnings. Hovorili o tom, že Boh je skutočný a aj dnes koná. Dokáže sa reálne dotknúť života človeka (aj závislého) a vyslobodiť jeho vôľu. Začala som sa o to zaujímať viac a Boha spoznávať. Toto absolútne zmenilo môj život. Boh sa mi dal nájsť a spoznať ako starostlivý a láskavý Otec. Vtedy som sa začala pravidelne modliť aj za Peťa.

Po niekoľkých mesiacoch viac a menej úspešných bojov Peter prestal úplne zo všetkým a tiež svoj život na plno odovzdal Bohu. Má stabilnú prácu a dokonca plánujeme svadbu.

Som nesmiene vďačná zakladateľom organizácie Braňovi a Miške, ale najmä svojmu Bohu. Viem, že ak by sa mi nedal spoznať, neustále by som trpela. Dnes môžem povedať jednu vec, mám svoj život rada, pretože z neho odišiel trýzniteľ alkohol a ja som spoznala svojho skutočného Otca, ktorého som nikdy nemala. Denne sa k nemu volám a moje modlitby sú vypočuté.

Uverejniť komentár